Време за приготвяне: 2 часа
Този бульон става толкова вкусен, че освен като база за супи и други ястия, горещо го препоръчвам да се пие вместо чай. Има много висока хранителна стойност и 2-3 чаши на ден са достатъчни да ви заредят с минерали, електролити и антиоксиданти за перфектна имунна система и хидратация по време на боледуване, в период на възстановяване или просто за профилактика. Много богат е на магнезий, калий и натрий. За допълнително овкусяване и противовъзпалителен ефект може да се добавят всякакви любими подправки, като джинджифил, куркума, черен пипер, лют червен пипер, няколко капки лимонов сок или просто само малко морска сол.
Продукти за около 5-6 чаши:
2 голям морков
1 стрък праз
1 червен картоф
1 малък сладък картоф
1 тиквичка
2 стръка селъри
2-3 гъби шийтаке (сухи или пресни) или гъби печурки
3-4 розички карфиол (добавете и пънчето на главата карфиол)
2-3 розички броколи ((добавете и пънчето на главата броколи)
2 бр. дафинов лист
1 връзка магданоз
1 ч.л. морска сол
2-3 цели зърна черен пипер
Начин на приготвяне:
Измийте добре зеленчуците, нарежете ги на едро, и сложете всичко в средно-голяма тенджера. Не белете картофите, тиквичката и морковите. В кората има най-много антиоксиданти и минерали.
Добавете солта, дафиновия лист и покрийте зеленчуците със студена вода.
Варете на слаб огън около 2 часа.
След като свалите от огъня, прецедете през метална цедка. Аз наливам бульона в стъклени буркани, докато е още горещ, като запечатвам веднага. Така бурканите се стерилизират и издържат по-дълго време. Съхранявам в хладилника. Бульонът може и да се замрази във фризера, като там запазва качествата си до 3 месеца.
Зеленчуците, които остават нямат голяма хранителна стойност, защото почти всичко полезно, освен фибрите е отишло в бульона. Аз не обичам да изхвърям храна, така че ги пасирам на пюре, слагам във фризера и използвам по няколко лъжички за сгъстяване на супи или добавям към подходящи зеленчукови или месни яхнии.